menu
Online Rezervace  BookNow Speciální nabídky  SpecialOffers COVID Lázně 2023

Saunový svět

scrolldown
Roll down

Saunový svět

Saunový svět v Chateau Monty SPA Resort – saunové rituály.

Každý saunový rituál je zážitkovým rituálem. Přibližte se ohnivé energii a nechte své tělo prosytit životodárným léčivým teplem, prodýchat ohnivým žárem nového zrození. Odevzdejte zde vše, co škodí vašemu tělu, jako jsou toxiny, tuky nebo stres. Nebo se nechte obklopit léčivou vůní bylin. Usedněte do hřejivého lůna královny vůní a popusťte uzdu své fantazii. Za zvuků relaxační hudby se ocitnete v pohádce, kde bylinkové víly vyléčí Vaši duši i Vaše tělo 

 

Solná jeskyně

SOLNÁ JESKYNĚ

V jeskyni se minerály ze solného kamene uvolňují do ovzduší a chlorid sodný pročistí dýchací cesty od alergenů či usazenin, které způsobují opakované nemoci. Jedná se o intenzivní inhalaci.

Pobyt v solné jeskyni se doporučuje lidem s opakovanými nachlazeními, při nemocech dýchacích cest, alergiích, astmatu. Vždy se však osobám s těmito problémy doporučuje předchozí konzultace s ošetřujícím lékařem.

Provozní povolená teplota: 15° – 30°C
Doporučená teplota: 21°C
Provozní povolená vlhkost: MAX. 70 %
Doporučená vlhkost: 60 - 65 %
Doporučená délka pobytu: 45 min.
Počet doporučených cyklů: 1 - 2 cykly týdně
Kapacita solné jeskyně: 6 osob

 

 

Finská sauna

FINSKÁ SAUNA

Finská sauna je horkovzdušná suchá lázeň, při které jde o cílené střídání teplotních nárazů horkého vzduchu v kontrastu s ledovou vodní koupelí nebo sprchou. Pro zvýšení účinků horka „v potírně“ se může provádět automasáž nejrůznějšími masážními žínkami a kartáči.  Přiměřeným počtem střídáním cyklů pobytu v potírně a cyklů ochlazení lze individuálně dosáhnout potřebných účinků sauny.

Indikace:
celkové uvolnění pohybového aparátu, poruchy krevního tlaku (hypotonie), chronické katary dýchacích cest, artrózy, degenerativní kloubní onemocnění, revmatismus, detoxikace organismu, vyplavování endorfinů – hormonů štěstí, posilování imunity - prevence proti chřipkám a nachlazení, doplňková kúra při hubnutí.

Kontraindikace:
nesnášenlivost vysokých teplot, nezhojené rány, krvácející kožní defekty, akutní zánětlivá, zejména horečnatá onemocnění, maligní onemocnění, vysoký tlak, vysoký stupeň gravidity, plísňová onemocnění, epilepsie.

Po saunování je nutné dodat tělu ztracené tekutiny.

Provozní povolená teplota: 40° – 100°C
Doporučená teplota: 80° - 90°C
Provozní povolená vlhkost: 3 - 10 %
Doporučená vlhkost: 6 %
Doporučená délka pobytu: 5 - 15 min.
Počet doporučených cyklů: 2 - 3 cykly 
Kapacita finské sauny: 7 sedících osob
   - ležících méně

 

 

Solná jeskyně

BYLINNÁ LÁZEŇ

Bylinná lázeň je provozně obdobou klasické finské sauny. Bylinná lázeň se odlišuje od typické finské sauny nižšími nastavenými teplotami, vyšší relativní vlhkostí (obvykle za použití automatického polevu či postřiku kamen) a různými doplňkovými atrakcemi (barevné osvětlení, relaxační ozvučení) a především aplikací aromat. Dle typu provedení buď aplikace tekutých esencí do speciálních misek u topidla (jiná aplikace esencí na topidlo je přísně zakázána z bezpečnostních důvodů) nebo použitím pevných bylin na speciálních odpařovacích roštech (doporučeno ruční nebo automatické skrápění bylin). Použití esencí smí provádět vždy jen proškolená oprávněná obsluha provozovatele.

Provozní povolená teplota: 30° – 55°C
Doporučená teplota: 45° – 47°C
Provozní povolená vlhkost: 100 %
Doporučená vlhkost: 100 %
Doporučená délka pobytu: 20 - 30 min.
Počet doporučených cyklů: 1
Kapacita bylinné lázně: 5 osob

 

 

Solná jeskyně

PARNÍ LÁZEŇ

Parní lázeň neboli horkovzdušná mokrá lázeň. Tělo se nezahřívá tak prudce jako při saunování a vlhkost vzduchu dosahuje 100 %. Účinek parní lázně se zvyšuje, zejména když je pára obohacena o silice eukalyptu nebo jiných léčivých látek, čímž je zajištěno optimální prostředí pro efektivní léčbu potíží dýchacích cest a celkovou relaxaci. Je nutné si uvědomit, že fáze pocení nastává (s ohledem na 100 % vlhkost v kabině) až teprve po opuštění kabiny. Následný odpočinek (v županu na lehátku nebo v tepidáriu) je tedy nezbytný pro správnou funkci terapie parní lázně.

Indikace:
Pomáhá k uvolnění dýchacích cest, přispívá k regeneraci přetíženého svalstva, zmírňuje celkovou únavu, příznivě ovlivňuje celkové prokrvení těla a jeho detoxikaci, blahodárně působí na klouby a dokáže ulevit od revmatických potíží

Kontraindikace:
Otevřená kožní poranění /nezhojené rány, plísňová onemocnění, přecitlivělost na vyšší teploty.

Provozní povolená teplota: 30° – 55°C
Doporučená teplota: 45° – 47°C
Provozní povolená vlhkost: 100 %
Doporučená vlhkost: 100 %
Doporučená délka pobytu: 10 - 15 min.
Počet doporučených cyklů: 1
Kapacita parní lázně: 8 osob

  

 

Solná jeskyně

INFRAKOUTEK

Tento typ prohřívány má jiný typ zdroje tepla než finská sauna. Infrakoutek (event. ne zrovna správný název „infrasauna“) má místo konvenčního topidla (které ohřívá vzduch v sauně) instalovány infrazářiče, které produkují především sálavé teplo. Teplo se šíří především sáláním – tedy přímo ze zářiče na osobu uvnitř kabiny. Vzduch v kabině se ohřívá až teprve následně (obráceně než u finské sauny). S ohledem na nižší provozní teploty a případný chladnější vzduch (neplatí při dlouhodobém spuštění kabiny) je tato terapie doporučována osobám, které těžko snášejí vysoké teploty v klasické finské sauně. K prohřátí těla dojde i při těchto nižších teplotách. Použití infrakabiny se doporučuje zejména před pohybovou aktivitou či před masáží.

Provozní povolená teplota: 40° – 70°C
Doporučená teplota: 55°C
Doporučená délka pobytu: 8 - 15 min.
Počet doporučených cyklů: 1cyklus - prohřátí před masáží
Kapacita koutku: max. 4 sedící osoby
        (pouze k sezení)

 

 

Solná jeskyně

LEDOVÁ STUDNA

Ledová studna je určena pro atraktivní ochlazování těla v rámci saunové procedury. Způsob užívání je pro každého individuální (stejně jako samotný pobyt v prohřívárně) a je proto nutné užívat ledovou tříšť s rozvahou a případně se předem poradit s odbornou osobou (saunér, lékař apod.). Ledová tříšť se nabírá holýma rukama a hází se nahé tělo (ramena, záda, hruď apod.), nedoporučuje se dávat na hlavu.

Po přehřátí těla v sauně by měla následovat fáze rychlého zchlazení pod sprchou (max. 5 minut), v jezírku, ochlazovacím bazénu nebo v kádi s vodou, která má teplotu 8 - 12 °C (max. 2 minuty), nebo v zimě na sněhu či v prohlubni ledu. Ledová tříšť tedy částečně simuluje zimní klimatické podmínky. Když opět pocítíme potřebu tepla, fázi chlazení je třeba ukončit. Chlad přiměje cévy, aby se stáhly, a vrátí krevní oběh do stabilního stavu. Obnovení "zchlazeného" krevního oběhu se urychlí pomocí teplé lázně nohou v sedě. Koupel nohou trvá 3 - 5 minut. Příjemný pocit tepla na celém těle se dostaví velmi rychle.

Závěrečné ochlazení by mělo zabránit pocení poté, co se saunující oblékne.

 

Teplota ledové tříště: cca -5°C
Kapacita atrakce: 1 osoba